شیراز، بلوار امیرکبیر، بعد از پلیس راه بوشهر، امداد خودرو شیراز مهر
09170005750

بررسی مزایا و معایب دوگانه سوز کردن خودرو

پس از گرانی بنزین در ایران، بحث خرید خودروهای دوگانه سوز، ئاغ تر از قبل شد. اگر تا قبل از آن، داشتن خودرو دوگانه سوز اهمیت چندانی نداشت، اما گرانی بنزین، باعث شد توجه افراد به سمت دو گانه سوز کردن خودرو دو برابر شود. اما آیا گاز سوز کردن خودرویی که سوخت بنزینی دارد، آسیبی به آن می رساند؟ یا خطری سرنشینان خودرو را تهدید نمی کند؟ در این مقاله از وبسایت امداد شیراز، مزایا و معایب دوگانه سوز کردن خودرو را برای شما عزیزان به طور کامل توضیح می دهیم.

 

تفاوت خودرو دوگانه سوز با پایه گازسوز

خودرو دوگانه سوز به خودرویی گفته می شود که علاوه بر بنزین، سوخت دیگری را نیز مصرف می کند. در کشور ما، از گاز CNG یا LPG در این خودروها اسفاده می شود. البته استفاده از گاز CNG معمول تر است. خودروهایی که پایه سوخت بنزینی دارند را می توان با افزودن یک ECU  گاز به ECU  بنزین، به صورت دوگانه سوز درآورد. موتورهای گازسوز فابریکی موتورهایی هستند که به صورت اولیه و پایه گازسوز در کارخانه طراحی و تولید می شوند و تمام قطعات موتور نیز مناسب همین سوخت طراحی شده اند. در این نوع خودروها، تغییراتی مانند تغییر نسبت تراکم، مقاوم سازی بلوک سیلندر، تغییر در ساختار سیستم سوخت رسانی، سیستم جرقه، روغن کاری و ... در کارخانه و در هنگام تولید طراحی شده اند. در خودروهای پایه گازسوز، که به صورت دوگانه سوز در می آیند، مشکلاتی مانند آلایندگی بالا، مشکل خنک کاری موتور و افت توان گشتاور به وجود می آیند.

مزایای خودروهای دوگانه سوز

 اولین مزیتی که به ذهن همه شما می آید، صرفه جویی در مصرف سوخت بنزین است. خودرو گازسوز به دلیل صرفه جویی در مصرف بنزین، به اقتصاد کشور کمک شایانی می کند. مزیت بعدی آن آلایندگی کمتر نسبت به سوخت بنزین است. بنابراین خودروهای گازسوز، سهم زیادی در آلوده نشدن و پاکی محیط زیست دارند. موضوع بعدی که در این شرایط بحرانی اقتصادی، برای خانواده ها مزیت ویژه ای به حساب می آید، هزینه سوخت است. افرادی که از خودرو شخصی خود استفاده می کنند ، در صورتی که دارای خودرو دوگانه سوز باشند، هزینه کمتری را برای مصرف سوخت خودرو می پردازند.

معایب خودروهای دوگانه سوز

با توجه به استاندارد نبودن تجهیزات، بهتر است به هیچ وحه از گاز مایع یا PLG استفاده نکنید چرا که مصرف آن خطرناک است. توصیه ما این است که از خودروهای فابریک گازسوز استفاده کنید. البته آن دسته از خودروهایی که دستی و یا شرکتی گازسوز می شوند، مشکل چندانی ندارند و دارای مجوز فعالیت هستند.

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر